(NE)OBYČEJNÁ JÍZDA

 

Myslíte si, že lidé se zrakovým postižením nebo dokonce zcela nevidomí nemohou nikdy řídit dopravní prostředek? Že z létání v letadle nemají ten správný požitek? Nic není dále od pravdy. Díky Autoškole Bonk, Aeroklubu Josefa Františka a Pavlovi Bártu se podařilo mnohým splnit jejich často celoživotní sen.

Dne 7. září 2018 uspořádalo prostějovské regionální pracoviště TyfloCentra Olomouc o.p.s. ve spolupráci s Autoškolou Bonk, Aeroklubem Josefa Františka a Pavlovem Bartom akci s názvem: (Ne)obyčejná jízda.
V již zmíněném datu jsme se sešli, plní očekávání, na prostějovské zastávce autobusu. Doprava osob – Pavel Barto nás odvezl na přerovské letiště, kde pro nás firma Autoškola Bonk připravila nevšední zážitek v podobě řízení osobního a nákladního auta. „Už od dětství jsem snil o tom, že jednou budu řídit automobil. Tento den se mi přání vyplnilo,“ nechal se slyšet nevidomý účastník akce Pavel Vlček. K dispozici nám byly dva osobní i jeden nákladní automobil. Dva instruktoři a jedna instruktorka, všichni empatičtí a neobyčejně trpěliví, se nám věnovali celé dopoledne.
Odpoledne jsme se opět díky panu Pavlovi Bártu přesunuli na žešovské letiště, kde pro nás připravili členové Aeroklubu Josefa Františka občerstvení a další zážitek v podobě možnosti létání letadlem. Všichni účastníci letu si pochvalovali ten zvláštní pocit volnosti, který nevidomý člověk zažívá při létání.
„Děkuji za nejkrásnější den mého života.“napsal v mailu další z nevidomých účastníků pan Vojtěch Šmiro.

Velké poděkování patří pracovníkům Autoškoly Bonk, panu Pavlovi Bartu a členům Aeroklubu Josefa Františka.
Dík patří též pracovníkům olomouckého TyfloCentra, dobrovolníkům SONS a slabozraké klientce TyfloCentra, která se ochotně ujala nevidomých kolegů.